zofim.org.il
  
 


 
גרעין עתיד
חץ  דפי מידע דף הבית » גרעין עתיד » אז מה זה בעצם גרעין עתיד?!

אז מה זה בעצם גרעין עתיד?! פורסם בתאריך 23/12/2009

מה זה בעצם גרעין עתיד?

אז כמו כל ש"ש בתנועה, רב שעות היום אנחנו מבלים בהתנדבויות בוקר ואחר הצהריים עם נוער בסיכון בעיר. ההתנדבויות בוקר מתמקדות בשילוב ילדים באופן פרטני וקבוצתי בכיתות ובקרב התלמידים, הן בבתי ספר יסודיים והן בחטיבות ביניים-תיכון. ההתנדבויות אחר הצהריים הן לבחירתנו, כך שכל אחד מוצא את התחום שלו, ומוצא משהו שקשור בכך.

 

אז מה בעצם מייחד אותנו בתור גרעין?

 

בנוסף להתנדבויות ולעבודה בקהילה, גרעין עתיד הוא חלק משותפות עתיד, שותפות הפועלת בשיתוף עם שלוש תנועות נוער יהודיות בעולם:

 

- FZY (Forward Zionist Youth) - אנגליה

 

- Young Judea - ארה"ב

 

- הצופים – ישראל

 

ישנם פרויקטים רבים אשר השותפות אחראית עליהם. פרויקט הדגל הארוך והמשמעותי ביותר הוא גרעין עתיד. מסלול ייחודי לשנת שירות שבו הש"ש לוקחים חלק בתוכנית הYear Course.

 

תוכנית הYear Course מביאה לארץ בני נוער יהודים מרחבי העולם לתקופה של תשעה חודשים בהם החו"לניקים שוהים בערד, ירושלים ובת-ים.

במהלך השהות שלהם בארץ הם מתנדבים בקהילות המקומיות, לומדים עברית ולומדים נושאים המעניינים אותם בדרכים ציוניות עם אלמנטים יהודיים.

הגרעין פועל בעיר בת ים, כל שלושה חודשים קבוצת החו"לניקים אשר גרים עם הצופים בדירות מתחלפת. תפקידו של גרעין עתיד הוא להפוך את החוויה של החו"לניקים שהגיעו לארץ למשמעותי הרבה יותר.

 

השנה ישנם 12 חברי גרעין עתיד. כל צופה בגרעין עתיד גר בדירה עם 4-7 חו"לניקים. הדירות מפוזרות באותו איזור בבת ים, כך שהדירות עצמן אינן רחוקות אחת מהשנייה. המרחק הקטן בין הדירות מאפשר לנו לשמור על קשר חזק כקומונה למרות שאנו לא גרים ביחד, כמו בשנת שירות רגילה. למעשה, אנו רואים אחד את השני כל יום בישיבות קומונה, בהתנדבויות, בפעילויות שאנחנו מארגנים, כשבא לנו להפגש או סתם ברחוב.

 

 

מלבד המגורים המשותפים עם החו"לניקים לגרעין יש דרכים נוספות לממש את המטרה לשילוב החו"לניקים בחברה הישראלית:

 

  1.  סופי שבוע וערבים – במהלך הרבה סופי שבוע בהם אנו חוזרים לביתנו, אנו מביאים  איתנו שותפים או חברים מדירות אחרות. במהלך הסופ"ש החו"לניקים חווים סופ"ש ישראלי, במהלכו החו"לניקים נפגשים עם המשפחות והחברים שלנו אשר מייצגים חלק מהחברה הישראלית. אם לא חוזרים לסופ"ש- גם טוב! נשארים בדירה ומנצלים את הזמן להתחבר איתם, להראות להם, ולחוות יחד איתם שבת בעיר אחרת באופן עצמאי

  2. טיולים – למרות שגם התוכנית בה החו"לניקים נמצאים מארגנת סיורים, סופי השבוע ריקים מפעילות וזהו זמן מצוין לנצל לטובת טיולים ברחבי הארץ כדי לחברם לארצנו המדהימה. הגרעין מחליט על אופי הטיול, מיקומו ותוכנו. הגרעין הוא המארגן הבלעדי של טיולי הצופים. הטיולים הם הזמן להראות להם דבר שהוא כל כך מובן מאליו בשבילנו, אך כל כך שונה בשבילם. כמו הטיולים בשבטים- זהו זמן של גיבוש וכיף בדגש על הציונות שנבנית בתוכם עם החודשים.

  3. ערבי צופים –פעילות ערב שהגרעין מתכנן הסובב סביב נושאים שאנחנו מרגישים שחשובים לנו, כנוער ישראלי. הפעולות מתקיימות עם בשבוע, ומכיוון שהן אינן חובה לחול"ניקים, העבודה היא לא פשוטה לשכנע אותם לבוא, אך ברגע שהם שם- זה הזמן לדבר על הנושאים האמיתיים, ללמד אותם מה זה לחיות בארץ בתור נער.

  4. זהות יהודית  - אחת מהמטרות הראשיות של גרעין עתיד היא חיבור של חו"לניקים לחברה הישראלית וזאת תוך כדי בחינת הזהות היהודית שלהם. הדרך הטובה ביותר לעשות את זה היא להיות אנחנו, לדבר איתם על נושאים שחשובים לנו, להראות להם איך אנחנו גדלנו, מה אנחנו חושבים, מה אנחנו מרגישים. המשמעות בלגור עם צופה עבורם היא לחיות עם ישראלי, כמו ישראלים, להרגיש מה זה להיות ישראלים. התרבות שהם נחשפים אליה פה משנה את תפיסתם ואת אמונתם ומחזקת את הזהות היהודית שלהם לכל כיוון שהוא.  

בנוסף, בתור ש"שנים בתנועת הצופים רצונינו הוא להעביר ולהשריש את הערך של הזהות היהודית לתנועה. אחת מהדרכים בה אנו ממשים את שתי המטרות היא העברת פעילויות אשר משלבות את החו"לניקים עם צופים ישראלים מאזורים שונים בארץ הסובבות את נושא הזהות היהודית.

 

ואיך אנחנו קשורים לצופים?

אמנם אין לנו קשר ישיר לחניכי תנועת הצופים, אבל העבודה שלנו משולבת גם כן עם התנועה. אנחנו לוקחים חלק פעיל בפעילויות שבט דן (בת ים) וחלקנו מדריכי שכבה בשבט, ומשלבים בין ההתנדבויות והנערים איתם אנחנו עובדים לבין השבט.