zofim.org.il
  
 


 
מחלקת קשרים בינלאומיים
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » מחלקת קשרים בינלאומיים » ארכיון הכתבות » כתבה: עור וגידים לצופים במלבורן אוסטרליה!

תמונת מגזין עור וגידים לצופים במלבורן אוסטרליה! פורסם על ידי מיכל כרמל
בתאריך 4/9/2014
בכתבה זו צפו 3955 גולשים
עור וגידים לשבט הצופים העבריים במלבורן וגם...שם חדש!

מאת: מיכל כרמל, מרכזת פעילות הצופים במלבורן, אוסטרליה.

 

שבט הצופים העבריים שבמלבורן קיים מזה חמישה חודשים. זהו השבט הראשון מסוגו באוסטרליה והוא פועל במתכונת דומה לזו של תנועת הנוער החזקה והגדולה בישראל- תנועת הצופים, זאת תוך תמיכה מלאה של התנועה, משרד הקליטה והפדרציה הציונית במלבורן.
כיום כבר מתנהלות בשבט שתי קבוצות הפועלות ומקיימות פעילויות ומפגשים על בסיס שבועי קבוע: השכבה הבוגרת ושכבת הנעורים. 
קבוצת החניכים הבוגרים מונה כ-25 חניכים בגילאים 16-18. חניכי השכבה עוברים בימים אלו קורס הדרכה שיכשיר אותם לתפקידי לוגיסטיקה וניהול שונים בשבט, כולל הדרכת השכבות הנמוכות שהשבט עתיד לגייס. קבוצת שכבות הנעורים מונה כ-20 חניכים בגילאי 14-15. חניכים אלו נפגשים אחת לשבוע ועוברים פעילויות המתמקדות בגיבוש, פיתוח הקבוצה, הכרת תנועת הצופים וכדומה, כל זאת תוך פיתוח הזיקה והקשר לישראל ותוך הקניית מקסימום ערכים חיוביים לחניך כפרט ולקבוצה ככלל. 
כל הפעילויות במסגרת שבט הצופים מתקיימות בשפה העברית.  
                                     

 

זכות ראשונים: בחירת שם וצבע לשבט  

 

באופן כללי לכל שבט צופים יש שם שמסמל את מקור השבט, אופיו ובמה הוא מיוחד. לכל שבט יש גם צבע שניתן לו, זאת על מנת להבדיל אותו משאר השבטים הקיימים. את השם והצבע של כל שבט צופים בוחרים, תוך קיום תהליך חינוכי, מקימי השבט. השם והצבע הנבחרים הינם קבועים ויאפיינו את השבט לעד.
לפני כשבועות מספר יצאו חניכי השכבה הבוגרת של שבט הצופים במלבורן לסמינר ראשון. מטרות העל של הסמינר היו גיבושה של הקבוצה ובחירת שם וצבע לשבט- זכות הניתנת אך ורק למקימי השבט! 
הסמינר התקיים במחנה הצופים האוסטרליים הממוקם כשעה נסיעה ממלבורן, ב- 
Mount Martha, מקום מקסים ופסטורלי שאפשר לקבוצה הייחודית הזו להתנתק מהשגרה היומיומית, ליהנות מהחברה ולבצע את המשימה שעמדה בפניהם. אחרי סוף שבוע עמוס בתכנים, ארוחות, קבלת שבת, פעילויות חברתיות, השכמות מוקדמות, מדורה, מוראל ועוד המון חוויות, בחרו השכב״ג של שבט מלבורן, שבט הצופים הראשון באוסטרליה, את השם החדש של השבט ואת הצבעים המאפיינים אותו: ״שבט עונות״.
                                  

המשמעות מאחורי שם מיוחד זה :
1. המאפיין העיקרי של קבוצת השכבה הבוגרת, הוא העובדה שכל חניך וחניך בה מגיע ממקום אחר, בדיוק כמו ארבעת עונות השנה. החניכים הללו שונים אחד מהשני במספר בחינות: המקום ממנו הגיעו, המקום בו גדלו, שפת האם שלהם, מקום מגורים וכדומה. למרות כל ההבדלים הללו נוצרה קבוצה מגוונת שהצליחה להתאחד ולהתגבש תוך זמן כל כך קצר!

2. הציפייה מכל קבוצה שתיווצר בשבט עונות היא להיות מאוחדים ומגובשים למרות השונות! תנועת הצופים מקבלת כל חניך ללא הבדל דת, גזע או מין וזהו הבסיס לפעילות בשבט "עונות" - לקבל את כולם ולהרכיב שנה גשומה, חמה, מלאה בשלכת ובאביב בעת ובעונה אחת! 

3. חשוב היה לשכבה הבוגרת שהשם שייבחר יסמל את המקום ממנו מגיע השבט, וכולנו יודעם שרק במלבורן ניתן לקבל ביום בודד אחד את ארבעת עונות השנה... 

הצבעים שנבחרו לסמל את השבט הינם כתום וכחול. הצבע הכחול מסמל את השמיים והכתום את האדמה, ביניהם מתקיימים ארבעת עונות השנה. הצבע הכתום מסמל את היבשת האוסטרלית, בשל המדבר העצום הקיים בה והכחול מסמל את אחד הצבעים העיקריים בדגל ישראל. יחד, שני הצבעים הללו מסמלים את הקשר הישיר והתמידי בין המקום בו אנו נמצאים- אוסטרליה,למדינת ישראל.  

 

טקס קבלת עניבות

זהו, המשימה הושלמה והסמינר הסתיים בהצלחה. כדי לקנח בצורה הטובה ביותר הפתענו את החניכים בטקס קבלת עניבות: עם סיום הסמינר וההגעה חזרה לבית וייצמן, גילו החניכים שהוריהם ממתינים להם בסבלנות כדי לראות אותם מקבלים את העניבות שלהם, שמהוות חלק בלתי נפרד ממדי החאקי של הצופים.
העניבות מסמלות בצופים את שכבת הגיל או את תפקיד החניך בשבט. על מנת לקבל את העניבות היה על כל חברי השכבה הבוגרת להתנדב בשירות לקהילה. קבוצה זו התנדבה בארגון קק״ל, שם סייעו בגיוס כספים לישראל לטובת פרויקטים שונים.

 

אז יש לנו שם ויש לנו צבע ויש לנו עניבות, עד הפעם הבאה שנפגש, נותר להמשיך בפעילות איכותית וחווייתית.
מוזמנים לפרגן לנו ב-LIKE בפייסבוק:

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה