zofim.org.il
  
 


 
שבט פעמון
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » שבט פעמון » ארכיון הכתבות » כתבה: איך מתמודדים עם המצב הקשה מרחוק?

תמונת מגזין איך מתמודדים עם המצב הקשה מרחוק? פורסם על ידי נטע בורשטיין
בתאריך 29/7/2014
בכתבה זו צפו 2252 גולשים

 פעילות שבט פעמון- צופי פילדלפיה בנושא המבצע "צוק איתן"

 

בשורות קשות התקבלו בשבט פעמון בשבוע- אחת המשפחות בשבט הפכה למשפחה שכולה עם נפילתו של סא"ל דולב קידר בקרב בעזה. דולב ז"ל היה דוד של שני חניכי השבט.

איך מתמודדים עם הסיטואציה הקשה מרחוק? ילדי ישראלים שחיים בצפון אמריקה לא ממש חווים אזעקות וריצה למקלטים. מה שהם כן חווים הוא בלבול גדול ודאגה למשפחותיהם שמתגוררות בארץ. למרות שהפעילות השבטית השוטפת הסתיימה כבר בסוף מאי ומתחדשת בספטמבר, פנו אלי ההורים המודאגים וביקשו לארגן פעילות ספונטנית, משהו כדי לעשות לחניכים קצת סדר בבלאגן, לתת מענה לשאלות ומקום לחלוק מחשבות ורגשות. כמובן שנעניתי בחיוב ליוזמה המבורכת. התארגנו מהר ולמחרת הגיעו למפגש כ-20 חניכים, מכל הגילאים (השבט מונה 60 חניכים ורבים מהם בארץ או בטיולים אחרים).

פתחתי ב"שיעור היסטוריה" על רצועת עזה כדי לנסות ולהסביר לחבר'ה איך בעצם הגענו למצב הנוכחי. כמעט כל החניכים גדלו בארצות הברית, לכן שיעורי ההיסטוריה שלהם בבית ספר לא בדיוק עוסקים בהסיטוריה של מדינת ישראל. הם כמובן שמעו על מלחמת השחרור ועל מלחמת ששת הימים ואפילו על עופרת יצוקה. אבל רוב הידע שלהם מגיע ממקורות "בלתי פורמליים"- מההורים שמספרים, דברים ששמעו מחברי משפחה אחרים, מהפעולות בצופים, מפיסות מידע שאספו פה ושם וגם מהתקשורת (שהיא למעשה "תקשורת זרה"). לחבר'ה היו המון שאלות חשובות וענייניות לאורך כל ה"שיעור", שאלות שתשובתיהן, למי שהתחנך בארץ, כנראה ידועות ואולי אפילו ברורות.

אחרי הרקע ההיסטורי, דיברנו על השתלשלות האירועים שהביאה למבצע "צוק איתן", על הפעילות שמתבצעת בעזה, על הקשיים ועל ההישגים של צה"ל. למרות שנתתי מענה לכל השאלות (הרבות) ששאלו החבר'ה, עדיין היה להם קשה להבין את הסיטואציה. אבל ככה זה- מרחוק הכל נראה כל כך סוריאליסטי ולא מציאותי, בעיקר כשמסביבנו הכל כרגיל ואנשים חיים את חייהם בלי לרוץ למקלט ובלי תחושת החרדה והדאגה הבלתי פוסקת לשלום החיילים. ובכל זאת, הפעילות עשתה להם סדר בראש. אין לי ספק שעכשיו הם מבינים יותר, שהם למדו דברים חדשים ופעם הבאה שישמעו את המילה "חמאס" זה כבר לא יישמע להם כמו המילה "חומוס"...

בתום "שיעור ההיסטוריה" כתבנו מכתבים לחיילי חטיבת 401 של השיריון. המכתבים יימסרו לחיילים על ידי אמא מהקהילה שבנה הוא חייל בודד המשרת בחטיבה. בנוסף אספנו כסף לתרומה מהורי השבט ותרמנו גם מקופת השבט לקניית ציוד וצ'ופרים לחיילי החטיבה.

כמו כן כתבנו מכתב כדי לעודד, לחזק ולנחם את שני חניכי השבט ששכלו את דודם.

המפגש תוכנן לשעה וחצי וארך בסופו של דבר שלוש שעות. גם בגלל השאלות הרבות והרצון להבין וגם בגלל ההווי והביחד שנחוץ לנו כל כך בימים הקשים האלה. כן, גם מרחוק זה קשה. אבל עם כל הקושי והכאב, החניכים בשאלותיהם ובדברים המקסימים שכתבו לחיילים הוכיחו לי שעם ישראל חי- גם בפילדלפיה.

בברכת חזק ואמץ, לעם ישראל ולחיילינו האמיצים,

נטע בורשטיין- מרכזת שבט פעמון


 

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה