zofim.org.il
  
 


 
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » שבט צופי ים תל אביב » ארכיון הכתבות » כתבה: משט לרגל 70 שנה להצלת יהודי דנמרק

תמונת מגזין משט לרגל 70 שנה להצלת יהודי דנמרק פורסם על ידי ניצן אטיאס
בתאריך 2/11/2013
בכתבה זו צפו 1919 גולשים

 

משט הצדעה והוקרה 70 שנה להצלת יהודי דנמרק

"הם לא עמדו מנגד"

יום שלישי,8:45, מרינה תל אביב. 
כל המדריכים כבר במרינה, ומתחילים לראות חניכים. נכון, השעה שקבענו הייתה 9:00, אבל למשט כזה כולם ידעו שאין מצב לאחר.

אני אתחיל ואספר לכם את ההתחלה -  לפני קצת פחות מחודש פנתה הגברת אסתר הרליץ למר ארז אשל, ראש מנהל חברה ונוער במשרד החינוך, וסיפרה לו את סיפורה של קהילת יהודי דנמרק בתקופת מלחמת העולם השנייה. אל תרגישו רע עם עצמכם, מעטים האנשים שיודעים את הסיפור. 

סיפור הצלתם של יהודי דנמרק הוא אחד הסיפורים המיוחדים ויצאי הדופן בשואה. למעשה, הוא היחיד במינו.
בשנת 1940 פלשו לדנמרק כוחות גרמניה הנאצית , אף על פי שהכריזה על עצמה מדינה נייטרלית. מכיוון שהדנים נחשבו לבני הגזע הארי, אפשרו להם הנאצים לשמור על מוסדות השלטון - הממשלה, הפרלמנט, המשטרה ומערכות המשפט המשיכו להתקיים.
מצבה המיוחד של דנמרק איפשר לה, בין היתר, גם להתנגד ליישום המדיניות הגזענית הנאצית כלפי היהודים, ובשנים הראשונות הם לא סבלו שום אפליה לרעה. ואולם, בשנת 1943 התרחשה עלייה חדה בפעילויותיה של המחתרת עד שבסופו של דבר סבלנותם של הנאצים פקעה וב-29 באוגוסט הם פיזרו את הממשלה הדנית והכריזו על ממשל צבאי. מאותו הרגע יכלו השלטונות הנאצים לבצע את תוכנית "הפתרון הסופי" של יהודי דנמרק ללא הפרעות.
השמועה על הגירוש, בו מתוכנן להעביר את כל יהודי דנמרק (כ-7,800 יהודים) אל מחנות ההשמדה , הגיעה לאוזנה של המחתרת הדנית. המחתרת החליטה להוציא אל הפועל מבצע חשאי במסגרתו היהודים יועברו למקומות מסתור ולנמלי דייגים ומשם - לחופי שוודיה הבטוחה והנטרלית. ואכן,
 בתוך מספר ימים הוברחו כ-7,200 היהודים בסירות דיג אל שבדיה. חלק מאלה שנשארו מאחור היו חולים וזקנים, וחלק היו יהודים שלא האמינו שבאמת יעבירו אותם. אותם יהודים שנשארו מאחור נשלחו למחנה ההשמדה טרייזנשטאט שבצ'כיה, וכל הזמן שמרו על קשר עם ממשלת דנמרק, שדאגה לשלוח להם מזון ותרופות.
מבצע ההצלה של המחתרת הדנית הינו יוצא דופן במהותו בשל התמיכה הנרחבת והנחישות של האומה הדנית כולה. האומה הדנית לא ראתה ביהודים כיישות נפרדת אלה כשכנים ואזרחים שווי מעמד אליהם, ועל כן לא נטשו אותם בעת צרה.
על ההצלה המרשימה קיבל העם הדני כולו את אות חסיד אומות העולם.

וואו סורי אני לא סגורה על השעה.. - הטקס מתחיל. 
בטקס דיברו אנשים חשובים ומכובדים, בניהם ראש מנהל חברה ונוער במשרד החינוך (ארז אשל), נציגי המגזר (שמיניסטים משבט צופי ים תל אביב), אסתר הרליץ, ניצולים מהמבצע ונציגים מתנועת הצופים. בין האורחים היו משפחות הניצולים, שגרירת דנמרק וכמובן מעל לכ-500 חניכי צופי מכל הארץ.

 בערך בסביבות 12:00 - המשט יוצא לדרך.
אז עוד לא ממש הצגתי את עצמי.. קוראים לי ניצן ואני שביעסטית משבט צופי ים תל אביב. אני בעיקרון מדריכה ז' אבל עדיין אין לי קבוצה, ולכן במשט הזה אני לא יצאתי על סירה והשתתפתי עם חניכים במשט, אלה הייתי על סירת גומי שליוותה אותו.
במשט השתתפו כ500 חניכים מכיתות ז'-יב' שפעלו על 50 כלי שייט. לפני המשט חילקו לנו חולצות, ואני יכולה להגיד לכם שזה היה מדהים לראות את כל החניכים האלה מפליגים עם החולצות האלה מהצד. בצופי ים יש מספר שיוטים ומשטים בשנה אבל אני יכולה להבטיח לכם, שמשט כזה לא היה וגם לא יהיה יותר, לפחות לא בזמן הקרוב..

 

 

 

 

 

 

אין צורך עכשיו לכותרת מיוחדת כזאת -  המשט נגמר, החניכים סידרו את הסירות, סיכמו את הפעילות במרינה. חניכי ז' נשארו במרינה לפעילות (בכל זאת יום שלישי) וחניכי ח'-ט' הלכו לראות סרט על מבצע הצלת יהודי דנמרק. ואולי אתם חושבים שהיום הזה נגמר וזהו... אבל את הסיפור הזה, את המשט הזה, את היום הזה - אנחנו לא נשכח. 

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה