zofim.org.il
  
 


 
שבט במדבר
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » שבט במדבר » ארכיון הכתבות » כתבה: שבט במדבר- כתבת פרופיל

תמונת מגזין שבט במדבר- כתבת פרופיל פורסם על ידי יעל
בתאריך 15/9/2011
בכתבה זו צפו 1891 גולשים

 

שבט "במדבר" – רואים שאתה מאושר!

שבט "במדבר" הינו חלק מתנועת הצופים הארצית ופועל כבר יותר מ- 30 שנה. כיום השבט מונה כ-400 חניכים. כל יום שלישי ושישי אחר הצהריים מגיעים חניכים בכיתות ד' עד יב' לשבט עם מדי החאקי ליום פעילות מהנה

אז מה קורה פה בעצם?

עבודה רבה ויומיומית נעשית בשבט "מאחורי הקלעים" בכדי שבימי שלישי ושישי, כשהחניכים שלנו מגיעים לעבור פעולות ערכיות ומהנות, תהיה האפשרות לבצע זאת על הצד הטוב ביותר.

צוות ההדרכה –

מורכב מהשכבה הבוגרת (כיתות י' עד יב') ומחולק לצוותים. בכל צוות בין 3-6 חברי צוות, שנותנים מזמנם לפני הפעולות להכנתן, ימים ושבועות קודם לכתיבתן.

צוותי הפעילים –

אלו בעצם הצוותים שעובדים ברקע למען ההדרכה. אם בארגון וסידור הציוד הצופי בשביל הפעולות, אם בעזרה למדריכים בהכנת הפעולות או בכתיבת והעברת העשרות צופיות למדריכים. כמו כן גם אחראים על העברת פעולות גיבוש וכיף לשאר חברי השכבה הבוגרת.

 

מבנה ההדרכה-

שכבות החניכים מתחלקות לשתי שכבות עיקריות: השכבה הצעירה- כיתות ד'-ה' ושכבת הנעורים- כיתות ו'-ח'. כל שכבה בשכבה הצעירה מתחלקת לשני גדודים שלכל גדוד יש צוות מדריכים, בין שלושה לחמישה מדריכים, וראשג"ד (ראש גדוד) אשר אחראי על הגדוד ועל צוות המדריכים. בסוף שנת ו' מתאחדים שני הגדודים לגדוד אחד וממשיכים במסגרת השכבתית עד כניסתם לשכב"ג (השכבה הבוגרת) בסוף שנת ט' ולמעשה עד סוף י"ב.  

בתוך הגדוד, מתחלקים החניכים לקבוצות אישיות ולכל קבוצה מדריך אישי. המדריך האישי צמוד במהלך כל השנה לקבוצה שלו, אחראי עליה ודואג לה. כל מדריך כותב את הפעולות בצורה אישית בהתאם לאופי הקבוצה שלו. הפעולות מותאמות לכמות החניכים בקבוצה ולאופי החניכים.

 המבנה המנצח - מחסן מקום ראשון במחנה הקיץ

המבנה המנצח במחנה הקיץ 2011- המחסן

מלבד ימי הפעילות שבט במדבר עובד 24/7. צוותי ההדרכה פועלים במהלך כל השבוע בכתיבת פעולות והכנת הפעולות לקראת יום הפעילות. צוותי הפעילים מגיעים לשבט במהלך השבוע בכדי לתחזק אותו.

כמו כן, במהלך השנה השבט עובד על מפעלים שונים כמו טיולים שבטיים, יום צופה, הצגת נעורים, פסטיבר וכו'.
אירוע השיא של השנה הינו מחנה הקיץ שבו נפגש השבט יחד עם כל הנהגת דרום, השבטים במחוז הדרומי של הארץ, מאשדוד ואשקלון בצפון ועד ירוחם שבדרום. במחנה הקיץ ממשים החניכים את הידע הצופי שרכשו במהלך השנה ומבלים מספר ימים במחנה צופי בתנאי שטח.

 

קצת גאווה שבטית-

בשנות ה- 90 שבט קבע במדבר שיא גינס צופי בבנייה לגובה! במהלך יום הצופה באותה שנה בנו השכבות הבוגרות את המבנה המרכזי- מבנה בצורת טיל שהתנשא לגובה 20 מטרים. זהו מבנה היתרים הגבוה ביותר שנבנה בארץ!

בשנת 1996 התקיימה תערוכה חינוכית בבאר שבע. בתערוכה זו הציג אלישע בביוף, מנהל מערכת "תקשוב דרום" במשרד חינוך, את רשת האינטרנט למבקרים. עילי אבני, ראשג"ד ה' בשבט "במדבר" צופי עומר, ראה, נדלק ולאחר כחודש עלה לאוויר האתר הראשון של השבט.

התגובות הנלהבות שהגיעו מיד מכל רחבי הארץ, הצביעו על הצמא הגדול לקשר הדוק בין חברי התנועה ועל הפוטנציאל האדיר של הרשת ככלי חינוכי שימושי ויעיל. שבט "במדבר" לקח על עצמו את המשימה לפתח כלי שימושי לטובת כלל שבטי התנועה.

האתר צבר אט אט תאוצה. הפעילות הצופית ברשת הלכה והתפתחה ומיום ליום הפכה למשמעותית יותר בחיי התנועה. המסקנה היתה בלתי נמנעת - צריך אתר תנועתי ומיד !

"עכבר במדבר", האתר שנוסד ע"י שבט "במדבר" צופי עומר ושהוביל את התפתחות הפעילות התנועתית ברשת, נבחר לשמש כאתר הרשמי של התנועה. בכך הגיע התהליך שהחל בשנת 96' לנקודת שיא.

בשנת 2003 הוקם האתר החדש לתנועה כולה וזהו האתר שקיים עד היום.

בקיץ האחרון-

במחנה קיץ האחרון זכה שבט במדבר בשמונה פרסים! פרסים מוענקים לשבטים שמצטיינים בתחומים שונים בצופים. השבט שלנו זכה השנה בשמונה פרסים מגוונים, ממקום ראשון בהדרכה עד למקום ראשון בבניה צופית. פרסים על איכות השבט, שיפור של החניכים ואף התקדמות הכי גדולה של חברי השכבה הבוגרת! בפרס הראשון זכינו עבור המעבר לקבוצות אישיות ואיכות ההדרכה בשבט.

באמצע החופש הגדול יצאו חברי שכבה יא' וחברי שכבה יב' לסמינר מנהיגות. את הסמינר העביר ראש השבט, אלון תבור. הסמינר כלל תחומים רבים הקשורים למנהיגות, כגון: ניהול זמן, סדרי עדיפויות, דרכי שכנוע, תכנון מראש ועוד הרבה דברים שיעזרו לנו בניהול והדרכה. הסמינר היה מוצלח ביותר, וכלל בתוכו גם תרגילים שונים לפיתוח ולעשייה פיזית בתחום הניהול.

לקראת סוף החופש הגדול יצאו חברי השכבה הבוגרת לטיול. הטיול נועד לגיבוש, מוטיבציה והעלאת המורל והאנרגיות לקראת פתיחת השנה החדשה. הטיול כלל בתוכו אטרקציות שונות כמו מסלול הליכה עם בריכות מים, טיול ג'יפים ומורשת קרב מעניינת ביותר. ושוב, הצלחה לתפארת!

 

טיול שכבג 2011

טיול שכבג 2011

בקרוב-

23-24.9 –

טיול פתיחת שנה!

השנה יטיילו כל חברי השבט, מהשכבה הצעירה ועד השכבה הבוגרת, בנגב –פרטים באתר השבט www.bamidbar.zofim.org.il

הלינה תהיה לינה תחת כיפת השמיים בתנאי שטח. החניכים יעברו ויתנסו בחלק צופי חדש עבורם, אשר נקרא מחנאות ושדאות.

נלמד התמצאות בשטח, סימני דרך, ניווטים, ואף נעבור א"ש לילה!

אין גבול לצופיות ולהנאה שתהיה בטיול הזה!

מהרו להרשם!!!!

 

 

ימי פעילות-

יום שלישי, 16:30 – 18:30 / יום שישי, 16:00 – 18:00

 

פרסם כתבה »