zofim.org.il
  
 


 
הנהגת דרום
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » הנהגת דרום » ארכיון הכתבות » כתבה: סמינר נו"ף - מה זה אומר?

תמונת מגזין סמינר נו"ף - מה זה אומר? פורסם על ידי הנהגת דרום
בתאריך 12/1/2011
בכתבה זו צפו 11180 גולשים

אילו אסוציאציות עולות לכם כשאתם שומעים את המילה:
נגב

בין האסוציאציות שעלו לכם בוודאי היו כמה מהדברים הבאים: מדבר, שממה, איזור פיתוח, בדואים, דרום ואולי גם יופי, פוטנציאל, חלוציות, והגשמה. ייתכן גם שבין הדברים שצצו במחשבתכם היה שמו של אחד האנשים המרכזיים והמעניינים ביותר ביחס לנגב - דוד בן גוריון. בן גוריון דחף ללא לאות להתיישבות בנגב וראה בנגב נקודת מבחן למפעל הציוני . 
בחזונו אודות הנגב אמר בן גוריון:
 
"מדינת ישראל אינה סובלת מציאות מדבר בתוכה. אם המדינה לא תחסל את המדבר - עלול המדבר לחסל את המדינה. הרצועה הצרה שבין יפו וחיפה ברוחב של 15-25 ק"מ המכילה רובו הגדול של העם בישראל, לא תעמוד לאורך ימים בלי ישוב רב ומבוצר במרחבי הדרום והנגב."
בנגב יבחן כושר היצירה והעוז החלוצי של ישראל - ומבחן זה יהיה גורלי. בנגב יבחן כושר המדע והמחקר היהודי .
בנגב ייבחן הנוער היהודי - כשרו החלוצי, עוז רוחו ויוזמתו היוצרת והכובשת.
בנגב ייבחן העם בישראל ומדינתו - כי רק במאמץ מלוכד של עם מתנדב ומדינה מתכננת ומבצעת נוכל למשימה הגדולה של הפרחת השממה וישובה.
מאמץ זה יקבע גורלה של מדינת ישראל ומעמדו של עמנו בתולדות המין האנושי.
ומה המצב כיום?
לו בן-גוריון היה חי והיה מגיע לביקור בנגב, ודאי היה נדהם מההתקדמות האדירה שהתרחשה באזור המדברי הזה בדרום הרחוק של מדינת ישראל.יישובים קמו והתרחבו, עיירות פיתוח הפכו לערים, התעשייה התפתחה, ומוקדי תיירות הוקמו בכל האזור. אך בן גוריון היה רואה עוד משהו - מקומות תעסוקה נסגרים, שירותים ציבוריים קורסים ויישובי הנגב הם בעלי האחוזים הגבוהים ביותר של תושבים מתחת לקו העוני..

הנגב עדיין מרוחק מאוד ממרכז המדינה. המרחק הזה איננו רק גיאוגרפי יש כאן גם עניין חברתי. הנגב של היום מהווה ברובו פריפריה חברתית ולא רק גיאוגרפית. כשאנו חושבים על איזורי ועיירות פיתוח, על פערים כלכליים וחברתיים ועל קשיים של עוני, אבטלה, והזנחה התמונה הראשונה שעולה לראש היא מקומות כמו ירוחם, שדרות ודימונה. התמונה הזו היא לא תמיד מדוייקת אך המרחק, מתברר, איננו רק גיאוגרפי, יש כאן עניין נוסף שגם הוא מהווה, כדברי בן גוריון, את "נקודת התוּרפה המסוכנת ביותר של המדינה ותוחלתה הגדולה" ושמו הוא בעיית הפריפריה.
בעיה זו איננה ייחודית לנגב. בשנים האחרונות הלכו הפערים החברתיים והסוציו-אקונומים במדינת ישראל וגדלו. אין מחסור בבעיות במדינה שלנו, אך בעוד שתשומת הלב הציבורית מופנה באורח טבעי לבעיות המדיניות והביטחוניות הבעיה החברתית נוטה להישאר בצד. מצב זה מקשה על הטיפול בבעיות אלו וגורם לגדילתן. הדבר מתבטא בכל האספקטים. ממערכת החינוך ועד שירותי הבריאות, משירותי הרווחה ועד מצב תנועות הנוער. בכל האספקטים האלה מקבלים אזרחים מסוימים שירות טוב יותר מאחרים. הפערים מצויים בכל מקום. אין כאן ייחודיות לתושבי הדרום או הצפון גם בתוך ערי המרכז ישנן שכונות, שלעיתים סמוכות אחת לשנייה, בהן הפערים הללו ניכרים.
תנועת הצופים לקחה על עצמה לטפל בנושא זה ולא להזניחו. למרות שהרוב המכריע של חניכי התנועה אינם מתגוררים בפריפריה, עדיין משקיעה התנועה מאמצים ומשאבים רבים על מנת להוציא שינשינים לאזורים אלו, לפתוח שבטים בפריפריה ולפעול בקהילות, מתוך המחשבה שאנו יכולים להשתמש בכוחה וכליה החינוכיים של התנועה כדי להשפיע על המצב ולשנותו. אך דבר הזה הוא קשה יותר משנדמה ואותם גורמים מטעם התנועה שמתעסקים בנושא מוצאים את עצמם לא פעם בתסכול גדול.
מצב זה הוביל אותנו בהנהגת דרום, בהיותינו אחת ההנהגות המתעסקות בנושא בצורה מאומצת, לעצור רגע על מנת להעמיק וליצור שיח ולמידה סביב נושא הנגב והפריפריה.
אנו שואלים את עצמנו מספר שאלות:
  • מהו אופייה של הפריפריה במדינת ישראל וכיצד נוצרה?
  • האם וכיצד ניתן לפתח את הנגב בפרט והפריפריה בכלל?
  • כיצד ניתן ליצור שוויון הזדמנויות בין תושבי הפריפריה לתושבי המרכז?
  • מה עלינו לעשות כדי להציע איכות חיים וחווית מגורים בקהילה מגוונת ורב תרבותית?
  • איך אפשר לצמצם פערים חברתיים וכלכליים?
ןהשאלה החשובה מכל: מה אנחנו יכולים לעשות ??
אנחנו מזמינים אתכם שכב"גיסטים, מתנדבים ושכירים מכל התנועה לשאול, לחשוב ולעסוק בשאלות אלו יחד איתנו. ב- 17-18.2 נערוך במדרשת שדה בוקר את "סמינר נו"ף" (או - נגב ופריפריה). במסגרת סמינר זה נקיים: מפגשים עם מוסדות ואנשים שעוסקים בעבודה חינוכית בפריפריה, סדנאות העשרה בנושאים שונים הקשורים לנגב ולפריפריה, הרצאות בנושא החינוך בפריפריה ופיתוח הפריפריה, נסייר מעט באזור הנגב ונשמע על הבעיות והיתרונות הסביבתיים של האזור ומעל לכל נחשוב ביחד על תפקידנו הלאומי כתנועה ביחס לנושא חשוב זה.
לפרטים נוספים אתם מוזמנים לפנות לאנשי הקשר מטעם ההנהגה שלכם:
הנהגת איילון – רז 0542440683
הנהגת ירושלים – אריאל 0542440541
הנהגת שרון דרום – אבי 0542440681
הנהגת החוף – שירה 0542440372
הנהגת דר"ג – חיית 0542440502
הנהגת חיפה – אורלי 0542440960
הנהגת צפון – מיקי 0542441040
הנהגת ת"א-יפו – חגי 0542440902
או במייל ל-
נתראה בסמינר.

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 2 תגובות | הוספת תגובה


1. הנהגת שרון צפון ?
נכתב על ידי אופיר כהני משבט בני היער בתאריך 14/1/2011 בשעה 0:02
2. נשמע מדהים
נכתב על ידי איתי פלדמן משבט שקמה בתאריך 15/1/2011 בשעה 20:28