zofim.org.il
  
 


 
מחלקת עולים ומשתלבים בתנועה
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » מחלקת עולים ומשתלבים בתנועה » ארכיון הכתבות » כתבה: צופים קליטת עלייה אמיתית

תמונת מגזין צופים קליטת עלייה אמיתית פורסם על ידי אורית מופז
בתאריך 15/11/2010
בכתבה זו צפו 3675 גולשים
נכתב במקור על-ידי אורית מופז ופורסם כאן

קריית טבעון, שנות החמישים. נולדתי למשפחה בה זוג הורים ילידי הארץ עם שלושה ילדים. משפחת פועלים טיפוסית של עוזבי קיבוץ המשתלבים בחיי העיירה. גדלתי בחיק הורים מחבקים המשתלבים והמעורבים בכל מעגלי העשייה והחיים של ילדיהם - בכיתה, בתנועת הנוער, במפעלים בית-ספריים, בפעילויות יישוביות ועוד. בבית הגידול הזה, הוטמעו הזרעים שעשוני מי שהנני.

קפיצת דרך. כוכב יאיר, שנות השמונים. שאול ואני כבר הורים לארבעה ילדים. שאול איש צבא בתפקידי שדה שונים, אני מורה בישוב. כל אחד מילדינו, במלאת לו תשע שנים, מצטרף לפעילות בתנועת הצופים בשבט המקומי.
 
שנת 2010 . מזה כעשרים שנה אנחנו חיים ונושמים את העשייה ה"צופית" בכל מובן ודרך בהווי חיי המשפחה שלנו, כאשר ילדינו חניכים פעילים בתנועה, עוברים משלב לשלב ונוטלים על עצמם בדבקות את כל תפקידי ההדרכה, כשבסיומם יוצאים לשנת שירות ומתגייסים ליחידות הלוחמות בצה"ל.
 
גם הם, כמו חבריהם, הכירו בכך, שתנועת הצופים מהווה מכנה משותף רחב ביותר של שייכות בעלת ערכים בסיסיים ומהותיים בחברה בישראל. ערכי דמוקרטיה, ציונות, זהות יהודית, כבוד האדם, קבלת האחר ועוד. לפני כעשור "גויסתי" לתנועת הצופים בדרג המתנדב, כאחת מתוך כ- 450 בוגרים, לתפקיד יו"ר צופי שב"א (שיתוף בני אתיופיה), מחלקה שהוקמה כחלק מתפיסה אסטרטגית השואפת לקרב ולהתקרב לקהלים חדשים ונוספים.

במסגרת תפקידי כיו"ר המחלקה, אני עושה כל שביכולתי ל"שיווק" התנועה בקרב קהילת יוצאי-אתיופיה ולהגדלת מספר המצטרפים מקרב הקהילה, שוקדת על קידום תכניות הדרכה מותאמות, בשאיפה לספק מענה הולם לצרכים המיוחדים של חניכים מופלאים אלו.
 
נושא נוסף אליו אני נדרשת הוא מימון וסבסוד הפעילות של החניכים, ברמה האישית, השבטית והכללית, תוך גיוס תרומות ושותפים אסטרטגיים.
 
הישגים ותמורות בעבורם ליבי מתרחב - בני הקהילה מנהלים מחלקה זו בעצמם ובלהט רב, וכך מתאפשרת תקשורת שפתית ותרבותית עם קהל ההורים. פעילות להקת "צופים בשבע –נע" שייסדתי, בין השאר, כאמצעי נוסף להעלאת הדימוי העצמי בקרב החניכים. הלהקה מורכבת מחניכים וממדריכים בני הקהילה מכל רחבי הארץ. הם מעלים מופעים המספרים על הווי חייהם, קשיי העלייה, הזיכרונות והגעגועים לאתיופיה. כוחות מקצועיים מתחומי התיאטרון והשירה עומדים לרשות הלהקה המוזמנת להופיע בכנסים, באירועי התנועה ועוד.
 
עם חלוף הזמן, אנו מתוודעים להגברת המודעות של ההורים לחשיבות תנועת הצופים בחיי ילדיהם, ולתרומתה החיונית להשתלבותם בחברה הישראלית. כמו-כן המסוגלות הפיננסית של ההורים גם היא הולכת ומשתפרת, למרות שחלק גדול מההורים עדיין מתקשה לממן את הפעילות.
 
אני גאה על כל אחת ואחד מ-1,500 בני קהילת יוצאי אתיופיה - חניכי הצופי

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 2 תגובות | הוספת תגובה


1. כל הכבוד והיקר
נכתב על ידי מאיר שגיא משבט ערבה בתאריך 16/11/2010 בשעה 14:16
2. יישר כוח! ציונות במיטבה!
נכתב על ידי טובה שטרנפלד משבט רשפים בתאריך 17/11/2010 בשעה 8:15