zofim.org.il
  
 


 
הנהגת צבר חבר המדינות
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » הנהגת צבר חבר המדינות » ארכיון הכתבות » כתבה: איזה ניצחון!

תמונת מגזין איזה ניצחון! פורסם על ידי דור פוזנר
בתאריך 16/5/2010
בכתבה זו צפו 5300 גולשים

לפני קצת פחות משנה נסענו לאוקראינה עם שק שינה, נעליים גבוהות, 3 בוכטות של חבלים ומשלוח של חוטי-ברזל ויוטה. זה היה הטיול הצופי הראשון של הצופים העבריים בברית-המועצות לשעבר.

מאז, עברה שנה, ובזכות שיתוף פעולה מופלא עם נתיב - משרד ראש הממשלה, נפתחו 2 הנהגות, 9 שבטים עם עוד 7 שלוחות שעתידות להפוך לשבטים נוספים, גויסו מדריכים, אחר-כך חניכים, הוקם קורס הדרכה, והיום אנחנו חוזרים לבקר במקום שהשתנה לגמרי.
 
התחנה הראשונה בטיול שלנו הייתה שבט הצופים בקישינייב, מולדובה, שנקרא גם "שבט שועלים", השבט השני בגודלו, עם קצת יותר ממאה חניכים, קורס הדרכה פעיל וכמובן גם שכב"ג. ביקרנו אותם באירוע שאורגן על-ידי צוות המדריכים ביחד עם אלכסנדר בלבנוב, מרכז השבט. זה היה סמינר ניווט הנהגתי, אליו הגיעו בנסיעה של 20 שעות במיניבוסים נציגי החניכים מכל השבטים באוקראינה ובמולדובה. הם למדו למצוא את הצפון ולקרוא מפה, בנו תורן וכתובות אש, ואפילו קורס ההדרכה העביר הדרכות התנסות לכל הקבוצות.
השיא היה ריצת הניווט הספורטיבי שהתקיימה בסוף הסמינר כשהשבט הזוכה קיבל גביע נודד שיעבור בכל שנה לזוכים.
 
ממולדובה, בה חגגנו את יום העצמאות של מדינת ישראל שנדחה במקרה לזמן הביקור שלנו, נסענו בשבילי אספלט עם בורות והרבה קפיצות, דרך המדינה הלא-מוכרת "טרנסניסטריה", ישר למחנה האביב של "שבט טלטלים" מקייב, אוקראינה, שהתקיים בעיירה קטנה ליד אוּמן (נכון, ליד הקבר של רבי נחמן).
 
הגענו לטיול של שבט פעיל, כמו שבט איכותי בישראל. עם מעל ל-מאה משתתפים, עם טקס אש מרגש, שירים בעברית והיסטוריה – טקס ההבטחה ומעבר הדרגה הראשון! קשה לתאר במילים איזו הרגשה זו הייתה לראות אנשים שלפני שנה לא היה להם מושג מזה "צופים" פתאום עושים מורל עם החניכים שלהם, מלמדים אותם על ההבטחה ויודעים בעל-פה את שיר הצופים. לראות חניכי קורס הדרכה מרימים כתובות אש ומעבירים פעילויות כשמלבד השפה הרוסית אי-אפשר להבדיל בינם לבין קורס מדריכים בישראל, ולראות את סשה, מרכזת השבט, מלמדת את כל החניכים איך לעמוד במפקד ואיך לשיר שירים של הקראוון.
 
מה עוד היה לנו שם? מדורה גדולה עם פיתות, נקניקיות וכמובן "קרטושקס", הרקדה המונית, חידוני ארץ ישראל, תחרות "מכביה" עם משימות צופיות-ספורטיביות ובערב האחרון – פסטיבל בו כל קבוצה הכינה הופעה מושקעת עם תחפושות, ריקודים ואפילו מסכת. למרות התחרותיות ולמרות שרק קבוצה אחת זכתה, סיימנו את הערב במסיבת דיסקו כמיטב המסורת...
 
 
 
מה הלאה?
בסוף חודש יוני יגיעו לארץ יותר מ- 100 חניכים ממדינות חבר העמים וייקחו חלק בתוכנית "חץ וקשת" ביחד עם חניכים ישראלים ובהדרכת חיילים וקצינים בצה"ל. בחודש אוגוסט יתקיים מחנה קיץ הנהגתי ראשון באוקראינה הכולל לינה באוהלים, בנייה מחנאית, מסלול הליכה ורפסודיה!
 
כתבות נוספות בנושא:

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה